Notepad++, GNU lisansı ile ücretsiz olarak dağıtılan gelişmiş bir kod düzenleyici yazılımıdır. Programlama işlemleri için yazılım dünyasının sunduğu en ideal düzenleme aracı olan Notepad++, birçok programlama dilini desteklemektedir. Bunlar arasında; C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, CSS ve ASP gibi sıklıkla kullanılanlar da bulunmaktadır.

Programın renklendirme özelliği sayesinde yazım hatalarını kolayca bulabilir ve daha rahat bir çalışma ortamına sahi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra kimi programlama dilleri için kod tamamlama özelliğini de sunan Notepad++’de, sekmeler aracılığıyla farklı sayfalarda da çalışabilirsiniz. Türkçe’nin de aralarında bulunduğu elliye yakın dili de desteklediğini belirtmek gerekir.

Notepad++ Kullanımı

Yazılım içeriğinde, Windows tabanlı diğer programlardan alışık olduğumuz üzere bir menü ağacıyla karşı karşıyayız. Yazılımın Türkçe destekli olması, kullanım aşamasında size kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada işinize yarayacak en önemli özellikleri saymakla iktifa etmek istiyoruz. Düzenle menüsünün altında ASCII Karakter Paneli, Boşluk İşlemleri, Pano Geçmişi ve Özel Yapıştır kısımları oldukça yararlı. Kodlama menüsü de editörünüz için işe yarayacaktır. Ayrıca Notepad++’in makrolarla da çalışabildiğini ve geniş bir eklenti desteği ile entegre olduğunu da söyleyelim.

Notepad++ buradan indir.

0 CommentsYorumları Kapat

Yorum bırak

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

[mc4wp_form id="517"]

We Promise Not to Send Spam:)